بلیچینگ دندان | کلینیک تخصص شیدا

بلیچینگ دندان

دوست دارید لبخند زیبا و روشنی داشته باشید!؟ پس یک راه پیش رو دارید تا شفافیت از دست رفته ی دندان های خود را به دست بیاورید. روش بلیچینگ بهترین و موثر ترین راه برای شفافیت و درخشندگی دندان ها است. این روش در خانه هم قابل انجام است. با روش های خانگی می توانید در حدود 15 درصد (با تلورانس 5%) دندان های خود را سفید کنید. اما بلیچینگ در مطب شفافیت غیر منتظره ای به دندان های شما خواهد بخشید. در هر دو روش از ترکیب پراکسید استفاده می شود و محلول های در دسترس عموم (برای استفاده بلیچینگ در خانه) در صد کمتری دارند چون همانطور که سبب شفافیت می شود، ممکن است سبب آسیب به دهان و لثه ها نیز بشود. پس برای دریافت نتیجه بهتر و مطمئن تر، به دندانپزشک متخصص باید مراجعه نمود.

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ در مطب دندانپزشک نیازمند مراجعه در دو نوبت است. اگر چه با تکنینک "زوم" می شود در یک نوبت و در حدود 2 ساعت بلیچینگ دندان را انجام داد. در هر صورت پس از بلیچینگ و برای حفظ بهتر کیفیت نیاز است که پس از خوردن مواد های غذایی رنگ دار حتما مسواک زده و یا حداقل در استفاده از این مواد خوراکی پرهیز نمود.
  • خوردن چای سیاه و قهوه
  • نوشیدنی های انرژی زا
  • نوشابه های گاز دار
  • میوه هایی که رنگ دار هستند مثل انواع توت ها که تانن بالایی دارند
  • سس کچاپ و ادویه های کاری
  • استعمال دخانیات و سیگار
  • شراب قرمز و نوشیدنی های اینچنین
 

سوال این است: آیا بلیچینگ ضرر دارد؟!

بلیچینگ یا جرم گیری؟

پلاک هایی که بر روی دندان ها در دراز مدت باقی مانده است، سبب آسیب به بافت لثه و دندان ها میشود. به همین منظور و در راستای سلامت دندان و دهان، نیاز است که به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا نسبت به جرم گیری دندن های خود اقدام نمایید. در فرآیند بروساژ (جرم گیری دندان) توسط دندانپزشک نسبت به رفع این پلاک ها به شیوه سنتی اقدام می نماید. اما با استفاده ار بلیچینگ که همزمان از مایع پر اکسید و نور مخصوص استفاده می گردد بین 3 تا 8 برابر سفید و شفاف شدن را به ارمغان می آورد. البته این کار باید با مهارت و تجربه دندانپزشک انجام شود. زیرا که پراکسید می تواند در وهله اول به لثه ها آسیب برساند. اگر فرآیند بلیچینگ زیر نظر متخصص با تجربه انجام شود، جز منفعت برای سلامتی و افزایش طول عمر دندان ها، چیز دیگری نخواهد داشت.

دوام بلیچینگ چه مدت است!؟

با توجه به اینکه نوع تغذیه و جنس دندان های هر شخص متفاوت است، اصولا میانگین دوام و ماندگاری حداقل به مدت یکسال است. اما هر چه بیشتر به فکر سلامت و بهداشت دندان های خود باشید و همینطور از مواردی که سبب رنگ گرفتگی و جرم گرفتن دندان ها می شوداجتناب نمایید ، قطعا این مدت بیشتر خواهد شد.
بارگذاری...

بلیچینگ دندان بهترین روش برای سفید شدن طبیعی دندان ها است.

بلیچینگ دندان | انواع روش های سفید کردن دندان

دندان‌ های سفیدتر شما را زیبا تر می‎کند و به همین دلیل است روش‎های سفیدکردن دندان مثل بلیچینگ دندان “Bleaching”، محبوب هستند.

تغییر رنگ دندان‌ ها می‌تواند به دلیل ایجاد لکه‌ های سطحی ناشی از استفاده از محصولات تنباکو و مصرف برخی غذا ها یا نوشیدنی‌ ها باشد.

۵ روش سفید کردن دندان به همه این فرصت را می‌دهد که از لبخندی درخشان لذت ببرند.

دقت کنید که انواع درمان‌ ها برای همه مناسب نیستند! بنابراین بهتر است قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام گزینه سفید کننده را انتخاب کنید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. برخی از روش‌ ها از سفید کننده (پر اکسید) استفاده می‌ کنند در حالی‌ که در برخی دیگر از سفیدکننده استفاده نمی‌کنند و تحمل هر فرد در برابر درمان متفاوت است.

بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان برای افرادی که لثه‌ ها و دندان‌ های سالمی دارند ایده‌ آل است. اکثر محصولات سفیدکننده بر پایه پراکسید هستند.

پراکسید همان چیزی است که مینای دندان شما را سفید می‌ کند و دندان‌ های شما را جلا می‌ دهد. غلظت پراکسید معمولاً قدرت درمان سفیدکننده را تعیین می‌کند. درصد پراکسید موجود در محصولات سفیدکننده دندان 10%، 16% و 22% است.

همه  ی دندان‌ هایی که تغییر رنگ داده‌ اند به درمان‌ های بلیچینگ (سفیدکردن دندان) پاسخ نمی‌ دهند. به‌عنوان‌ مثال:

بلیچینگ روی پرکردگی‌ ها، روکش‌ ها یا سایر ترمیم‌ ها مؤثر نخواهد بود. دندانپزشک شما می‌ تواند به شما بگوید که آیا دندان‌ ها و لثه‌ های شما به‌ اندازه کافی سالم هستند تا فرایند سفید کردن را طی کنند. در ادامه روش‌ های مختلف سفید کردن دندان را مرور می‌کنیم.

۱. خمیر دندان سفید کننده، ساده ترین روش برای سفید کردن

خمیردندان سفیدکننده به ازبین‌بردن لکه‌های سطحی روی دندان شما محدود می‌شود. آنها حاوی مواد ساینده مخصوص و همچنین پولیش یا مواد شیمیایی هستند که باعث ازبین‌رفتن لکه می‌شوند. این مواد معمولاً فقط نسخه‌های ظریف‌تری از آن‌هایی هستند که در خمیردندان‌های معمولی استفاده می‌شوند؛ بنابراین بعید است که باعث سایش بیش از حد دندان‌ها شوند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که خمیردندان سفیدکننده حاوی سفیدکننده نیست، فقط می‌تواند دندان‌های شما را حدود یک درجه روشن‌تر کند.

۲. نوار ها و ژل‌ های سفید کننده بدون نسخه

یک روش سفید کردن دندان، استفاده از نوار و ژل سفیدکننده است. محصولات سفید کننده بدون نیاز به نسخه و حرفه‌ ای نتایج قابل‌ توجه‌ تری دارند زیرا حاوی موادی هستند که به روشن شدن رنگ در عمق دندان کمک می‌کنند. ژل‌ های سفید کننده مستقیماً با یک برس کوچک دو بار در روز به مدت 14 روز روی سطح دندان‌ های شما اعمال می‌شوند.

به‌ طور کلی بعد از چند روز، تغییر رنگ قابل‌ توجهی خواهید دید و نتایج نهایی معمولاً حدود چهار ماه باقی می‌ ماند. نتایج این روش در مدت زمانی مشابه خمیر دندان حاصل می‌ شود و همچنین حدود چهار ماه ماندگاری دارد.

اما توجه کنید که حتما این محصولات استاندارد های لازم را داشته باشند! همینطور از دستور العمل خاص استفاده گردد، وگرنه آسیب زیادی به دهان و لثه ها می زنند.

۳. دهان‌ شویه سفید کننده

بلیچینگ دندان توسط دهان‌ شویه‌ های سفید کننده! مانند بیشتر دهان‌شویه‌ ها، نفس را تازه می‌ کند و به کاهش پلاک دندانی و بیماری لثه کمک می‌کند و همچنین حاوی موادی مانند پر اکسید هیدروژن است که دندان‌ ها را سفید می‌کند. قبل از مسواک زدن باید روزی 60 ثانیه آنها را در دهان بچرخانید.

این دهان‌ شویه‌ها معمولاً نسبت به سایر محصولات سفیدکننده بدون نسخه کمتر مؤثر هستند زیرا شستشو فقط به مدت دو دقیقه در روز با دندان‌ها در تماس است و ممکن است تا 12 هفته طول بکشد تا نتیجه حاصل شود.

۴. سفیدکننده‌ های مبتنی بر پر اکسید

سیستم‌ های سفید کننده مبتنی بر پر اکسید با پرکردن یک دستگاه محافظ دهان با محلول یا ژل حاوی ماده سفیدکننده پراکسید و سپس پوشش آن برای مدتی کار می‌ کنند. بسته به سطح تغییر رنگ دندان، مدت‌ زمان استفاده از آن متفاوت خواهد بود و ممکن است تا چند هفته طول بکشد.

کیت‌ های سفیدکننده حاوی پر اکسید را می‌ توان بدون نسخه از داروخانه و یا از دندانپزشک خود خریداری کرد. کیت های حرفه‌ای دندانپزشکی شما می‌ توانند سفارشی ساخته شوند و متناسب با دندان‌ های شما باشند، درحالی‌که کیت های بدون نسخه در اندازه‌ های عمومی هستند.

این روش سفید کردن دندان نسبت به دندان دارو های دندانپزشکی نتایج کمتری دارد زیرا حاوی ماده سفید کننده پر اکسید ضعیف‌ تری است. دقت داشته باشید، کیت هایی که به‌ درستی جا نمی‌شوند می‌ توانند به ماده سفید کننده اجازه دهند با لثه‌ های شما تماس پیدا کند و باعث تحریک شود.

بلیچینگ دندان چیست

۵. بلیچینگ دندان در مطب، مطمئن ترین راه

سفید کردن دندان در مطب سریع‌ ترین راه برای درخشان کردن دندان‌ ها است. هزینه درمان حرفه‌ ای بیشتر از گزینه‌ های دیگر است! اما نتایج معمولاً ارزش صرف هزینه را دارد. درمان حرفه‌ ای شامل استفاده مستقیم از محصول سفیدکننده روی دندان‌ ها، سپس قرار دادن آنها در معرض منبع گرما، نور ویژه یا لیزر است.

بلیچینگ دندان یا همان سفید کردن حرفه‌ای توسط دندانپزشک می‌تواند دندان‌های شما را سه تا هشت درجه روشن‌ تر کند. تنها در یک درمان 30 تا 60 دقیقه‌ ای می‌ توانید نتایج چشمگیری را مشاهده کنید! معمولاً برای حفظ نتایج رضایت‌ بخش، درمان‌ های مداوم (تکرار در فواصل زمانی مختلف) توصیه می‌ شود.

بلیچینگ چیست

آیا بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

در این مقاله با روش‌های سفیدکردن دندان آشنا شدید. مقاله پیشنهادی: ضرر بلیچینگ

 

توجه داشته باشید که برای مراقبت بهتر از دندان‌های خود بهتر است از متخصص مشورت بگیرید.

شما از چه روشی برای سفیدی دندان‌ هایتان استفاده می‌کنید؟

بیشتر بخوانید

مشاوره با دکتر