کامپوزیت ونیر | انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان، نوعی پوشش با کمترین نوع ریسک و خطر هستند که با استفاده از مواد (رزین) کامپوزیت ساخته می شوند. کامپوزیت ها روی همان دندان موجود شما قرار می گیرند و برای شکل دادن و فرم دهی مناسب دندان ها استفاده می شوند.جدایی از بحث طراحی لبخند، برای ترمیم دندان های خراب و پوسیده جایگزین خوبی نسبت به آمالگام ها هستند.

کامپوزیت دندان و موارد کاربرد ونیر ها

دقیقا همان کاربردی که آمالگام ها جهت ترمیم و بازسازی دارند را، کامپوزیت ها نیز دارند. از این رو برای انواع شکستگی ها و پر کردن دندان ها نیز از کامپوزیت استفاده می نمایند. کاربرد دیگری که عموما کامپوزیت به سبب آن معروف شده، جنبه ی زیبایی آن است. رزین های سیمانی موجود در کامپوزیت دندان، روکش های مناسبی برای همپوشانی ظاهر دندان ها هستند. در ذیل به برخی از موارد استفاده از کامپوزیت ها اشاره می نماییم:
 1. پوشش مناسب برای تقویت دندان های ضعیف
 2. پیشگری از ترک خوردن دندان ها
 3. پر کردن دندان ها بعد از ترمیم کانال ریشه و عصب کشی
 4. پوشش جای خالی دندان شکسته
 5. بازسازی و یا شکل دهی به فرم دندان های نا منظم
 6. جلوگیری از سایش دندان ها مشکل دار
 7. استفاده برای ایمپلنت دندان
 8. ترمیم و اصلاح بد رنگی های دندان
 9. پر کردن فواصل بین دندان ها
 10. در موارد جزئی بد
 11. اتصال بریج ها توسط کامپوزیت

سوال مهم و رایج بین شما عزیزان! کدام بهتر است؟

لمینت یا کامپوزیت!؟

خیلی کوتاه خدمتتان عرض کنم، با تمام اینکه در طی سالیان و تکامل تدریجی رزین های کامپوزیتی، همچنان لمینت ونیر ها بنا به وجود رزین های سرامیکی از کامپوزیت ها بهتر و با دوام تر هستند. اما ....
 • کامپوزیت ها ارزان تر هستند و لمینت ها گران. (به نسبت)
 • کامپوزیت ها سریع تر از لمینت ها نصب می شوند. (حتی در یک جلسه و لمینت ها نیازمند حداقل دو جلسه دارند)
 • کامپوزیت ها با کمترین سطح تراش مینای دندان نصب می شوند.

آیا کامپوزیت تغییر رنگ می دهد؟

البته که یکی از معایب کامپوزیت ها، در صورت عدم نگهداری اصولی تغییر رنگ آن بعد از گذشت سالها است. همانطور که در صوزت عدم رعایت نکات بهداشت دهان و دندان و همچنین خوردن مواد غذایی رنگی مانند چای ، قهوه و استعمال دخانیات دندان های اصلی نیز دچار جرم گرفتن و رنگ پریدگی می شود، کامپوزیت ها نیز مستعد تغییر رنگ خواهند بود. در ویدئو زیر هر آنچه که باید در خصوص تغییر رنگ کامپوزیت ها بدانید را تماشا کنید.
بارگذاری...

کامپوزیت ونیر کامپوزیت ونیر | انواع کامپوزیت دندان  “بیشتر بخوانید”

 

کامپوزیت دندان چیست و انواع آن کدام است؟

کامپوزیت دندان بهترین ترمیم کننده برای دندان های پوسیده است!

کامپوزیت ونیر ها دقیقا برای ترمیم دندان های پوسیده و شکسته و البته جایگزین شدن آمالگام به عرصه آمدند. اگر در بیش از چند سال پیش دندان های خود را پر کرده باشید، قطعا یک قطعه فلز رنگ (نقره ای) به دندان های خود وصل کرده اید. این دقیقا همان آمالگام است که جدایی از داشتن ظاهری نا مناسب، ضرر هایی هم در مرور زمان برای تان خواهد داشت.

در حدود 10 سال است که استفاده از کامپوزیت دندان کمی رواج پیدا کرده و برای ترمیم های دندان و پر کردن حفره ها جایگزین آمالگام ها شده است.

ترمیم دندان با کامپوزیت ونیر

راست حفره دندان | چپ دندان شکسته

طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا ، فواید استفاده از کامپوزیت دندان بیشتر از آمالگام های جیوه ای است. با این حال که ممکن است نسبتا طول عمری کمتر داشته باشد، اما خطراتی که جیوه و بخارات حاصله از واکنش به مواد غذایی ایجاد میکند برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

مطالعات علمی عنوان میکند که بخار جیوه و واکنش آن به مواد غذایی شاید کمتر آستانه سمی بودن است.

تاریخچه رزین های کامپوزیتی

کامپوزیت دندان و رزین ها از چه سالی در جهان آمدند؟

در حدود سال 1960 بود که رزین ها به سبب مشکلاتی که در سلامت و زیبایی دهان و دندان ها با استفاده از جیوه ها وجود داشت جایگزین شدند.

با این حال که در زمان حاضر روز به روز به سازندگان کامپوزیت ونیر ها اضافه می شود، اما تا حدود 50 سال بعد از پیدایش اولین رزین ها، شاید کمتر از 200 نوع، بسته به سازنده ی آن ها وجود داشت

کامپوزیت به سبب ویژگی های مکانیکی منحصر خودش، از مواد هایی تشکیل می شود که به همین دلیل انواع مختلفی دارد. اما هر نوع آن یک نوع محبوبیت و کیفیت خاصی دارد.

دوام درمان با ونیر ها چقدر است؟

بهتر است بدانید که شرایط ماندگاری و طول عمر کامپوزیت های دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور معمول، در حدود 7 الی 10 سال تخمین زده می شود.

نکته حائز اهمیت این است که نوع کامپوزیت و توانایی دکتر دنداپزشک و تجربه ی کافی وی، در طول عمر کامپوزیت می تواند تاثیر مستقیمی داشته باشد.

ترمیم دندان پزشکی

رنگ انواع ترمیم های دندان

عیب اصلی کامپوزیت دندان، رنگ پذیری آن است

اگر می خواهید دندان شما از نظر تغییر رنگ دوام بیشتری داشته باشد، بهتر است سراغ لمینت های سرامیکی بروید. اما بدانید که لمینت ها در حدود 2 تا 3 برابر گران تر از کامپوزیت دندان است.

یکی از مزایای مهم ونیر های کامپوزیتی هم امکان انتخاب رنگی مناسب دندان های دیگر شما است. تعدد رنگ در کامپوزیت ها سبب شده که بیشتر محبوب باشد و البته که قیمت مناسب آن هم بی تاثیر نیست.

اگر خیلی علاقه مند هستید تا بیشتر تفاوت لمینت و کامپوزیت را بدانید می توانید مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

 

 

مشاوره با دکتر